Jóga pro děti

Jóga pro děti

vedoucí skupiny:
Otto Kail 

členové:
Marie Vaňková
Helena Hnitscheová

Proč jóga pro děti?

Důvodů je víc. Život v příštím století, pro které jsou děti vychovávány, bude ještě komplikovanější a jistě ne bez stresů. Umět stres zvládat a chránit tak své zdraví je důležité pro dospělé i pro děti. Důležité je také vyhýbat se návykovým látkám, ty jsou pro děti a dospívající mnohem nebezpečnější než pro dospělé. I v tom může jóga pomoci. Správně prováděná jóga podporuje zdravý tělesný vývoj, rozvíjí tvořivost, představivost, soustředění a pomáhá lepšímu poznání sebe i druhých. Pomocí jógy se dají snižovat úzkosti, deprese a dokonce i zlepšovat školní prospěch V souvislosti s jógou člověk přichází do společnosti lidí, kteří v naprosté většině žijí zdravě a odmítají návykové látky a násilí.
Primář MUDr. Karel Nešpor, CSC

Nabídka cvičení jógy pro děti

Místo Den Typ kurzu Cvičitel(ka) Více info
Praha 2 středa děti, rodiče a děti Otto Kail MŠ HAPPYCHILD s.r.o, Jana Masaryka 627/31, tel.: 605 911 983, 224 251 992,
email: nfo@happychild.cz
Praha 2 středa rodiče a děti 3-8 let Otto Kail Jógacentrum, Blanická 17, 16:00-16:30, tel.: 224 253 702, 604 864 343
Praha 2 čtvrtek děti 9 – 15 let Otto Kail Jógacentrum, Blanická 17, 16:00-16:30, tel.: 224 253 702, 604 864 343
Praha 9 úterý děti Otto Kail OK dum, Obecní dům ve Vysočanech, Jandova 4, 15.30 – 16.30, tel.: 283 890 440,
fax: 283 892 433
Praha 9 čtvrtek děti Otto Kail Masarykova ZŠ Praha-Klánovice, Slavětínská 200, 12.30 – 13.00 a 13.00 – 13.45,
tel.: 281 961 673

PUBLIKACE jógy pro děti a mládež:

Jóga, hry a pohádky
Autor: Věra Síta Rojová Vydalo nakladatelství Portál. Kniha může být ispirací pro učitele MŠ a ZŠ, pro vychovatele, vedoucí a cvičitele jógy, kteří pracují s dětmi ve věku od 4 do 9 let. Mohou ji využít také rodiče, kteří si chtějí s dětmi zacvičit, pohrát a popovídat. Podrobný popis :Soustředění, pozitivní vztahy, obratnost a držení těla. Jógové pozice působí na správné držení těla a udržují rovnováhu důležitých životních funkcí. Kniha obsahuje 21 lekcí po 45 minutách. V každé najdeme pohádku, téma k zamyšlení, výtvarnou činnost k danému tématu a zajímovou hru.

Jóga pro děti – Dobré ráno sluníčko
Autor: Singh Níša, Thapar Mini
Stran: 125
Vydal: Fontána
Rok: 2006
Překlad: Michal Šubrt
Popis: Jógové cvičení pomáhá rozhýbat tělo prostřednictvím poloh a pohybů, s nimiž se setkáváme ve světě kolem nás, a propojuje je s dýcháním a uvolněním, díky čemuž může pracovat tělo i duch ve vyvážené harmonii. Proto působí současně na správné držení těla, sílu, pružnost, rovnováhu, soustředěnost, sebevědomí a vůli. Četné studie dokládají, že tělesná aktivita má velký vliv na fyzický růst i psychický vývoj dítěte. V józe navíc není místo pro soupeření a tvrdost, nejde v ní o vítěze a poražené. Tato kniha je dokonalým průvodcem dětské jógy. Text knihy je doplněn barevnými fotografiemi dětí, které ukazují, jak by měl správně cvik vypadat.

Jóga pro děti
Autor: Nešpor Karel
Výrobce: Velryba
Relaxace, cvičení, příběhy…

Jóga nejen pro děti
Autor: Zikešová Marcela
Vydal: Erika

Jóga – cvičení pro těhotné
Autor: Widdowson Rosalind
Vydal: MOBA

Jóga pro těhotné
Autor: Bettina Stulpnagel
Vydal: MOBA
V knize naleznete: Co vše k cvičení jógy potřebujete. Vysvětlení základních pojmů (čakry, vůně, drahokamy, co je to jóga kundalíní). Jak správně dýchat – několik způsobů dýchání, které pak dokážete využít i při porodu. Jak správně sedět a jak zesílit účinek cvičení. Cviky (asány) zaměřené na posílení a harmonii jednotlivých vnitřních orgánů a částí těla matky s ohledem na jejich změny v těhotenství. Tyto cviky pozitivně působí na matku i na dítě. Uvolnění, návody na snění (jóga nidrá) a několik meditačních technik.

Jóga hadů a šípů
Autor: Johari Harish
Vydavatel: Pragma 2008
Počet stránek: 152
Rozměry: 145×205
Vazba: brožovaná
Tato kniha obsahuje podrobný návod ke hře staré indické duchovní hry Lila. V zadní části knihy je přiložen herní plán. Hra Líla je názorným vyjádření rčení, že život je jeviště, na kterém hrajeme danou roli osudem. Systém této hry vymysleli před tisíciletími osvícení Indové, kteří tak sestavili názorný přehled o vzestupech a pádech, které člověka čekají na cestě životem, na cestě k duchovnímu poznání a k osvobození. Cílem hry je splynutí s Vesmírným vědomím, božským principem, pravou podstatou skrývající se v lidském nitru. Na cestě však číhají překážky v podobě hadů, kteří nás mohou spolknout a navrátit na začátek hry. Ale jsou tu i šípy, které hráče povznesou do vyšších sfér a přiblíží ho k cíly. Na polích hry se setkáváme s kladnými i zápornými stránkami své povahy a je jen na nás, jak se s nimi vypořádáme. Líla je zrcadlo nastavené hráči života a umožňující pravé sebepoznání a nalezení vnitřního klidu a stavu blaženosti. Stačí jen vstoupit do hry a hodit si karmickou kostkou.